Doba (ne)plastová

Myšlenka o snížení odpadu, minimalizaci, ekologii a cruelty free si mě našla asi víc jak před rokem. Celou tu dobu jsem se snažila přizpůsobit si to podle vlastního svědomí a vědomí, proto článek píšu až v těchto týdnech. Nemám v lásce unáhlená rozhodnutí, nebo drastické změny, které by mě po té nadměrně stresovaly. Můžu říct, že teď jsem daleko spokojenější, když se podívám jakou cestu jsem urazila, co se mi povedlo změnit. Začínala jsem hodně zlehka. Náhodou jsem totiž narazila na holky z blogu Czech Zero Waste, které pochází od nás z města a jejich myšlenka mě nadchla. Každopádně, dlouho jsem jen zkoušela a zkoušela, ale při studentském životě v Olomouci se mi prostě nedařilo. Začalo se to lámat až na podzim, kdy jsem se vrátila natrvalo domů, do nové domácnosti. Tím pádem se toho spousta zavádělo znovu a já si to mohla nastavit podle svého. Začala jsem s minimalizací šatníku a botníku, definitivně přestala být součástí fast fashion (i když tohle se mi daří asi poslední 3 - 4 roky). Přišla minimalizace i v jídle, nákupech, ale i nárocích na běžný život. Pořídila jsem si radši pár kvalitnějších výrobků, které mi budou sloužit místo nekvalitních, kterých bych se brzo zbavila.

Ráda se dívám na videa, které mají eko tématiku, ale na druhou stranu si i ráda přečtu něco se střízlivým názorem a vlastní zkušeností. Přešně proto píšu tento článek. Snažím se nastavit pohled běžného uživatele, který chce u sebe něco změnit, ale nechce se z toho všeho předčasně zbláznit.


Nákupy

- Nosím u sebe bavlněné pytlíky od Re-sacku a zároveň tři, které jsem ušila ze záclony a organzy (podobné Frusackům)
- Když jdu do bezobalu tak nosím sklenice, plastové uzavíratelné krabičky.
- Pokaždé mám u sebe svoji tašku (nejlíp látková), síťovku. Připadá mi to daleko lepší, protože v tom horku se vám tam nic nezapaří ani když nakupujete celý den. 
- Jednou jsem použila skleněné nádoby k nákupu v bezobalu. (poměrně nepraktické, když jdete pěšky a nejenom, že vás bolí celý člověk, ale ty nádoby tam cinkají jako půllitry piva) Pokud jedete autem, tak je to fajn možnost. 
Běžný život

- Nosím u sebe lehký cestovní příbor, který je na očku. Takže neprojdete celý batoh a nenajdete těch 50 korun, které jste tak moc včera potřebovali dřív jak vidličku, kterou potřebujte teď hned.
- Mít po ruce vlastní láhev. To je asi nejprekérnější co se volby týče. Vyzkoušela jsem kovovou, která ale nešla úplně dobře čistit, protože do ní jednoduše nešlo vidět. Potom skleněnou od Nemléka, která byla vlastně moc fajn, jen ne úplně ideální váhově. Teď mám plastovou Equa flašku a vyhovuje mi, jen teda nevím jestli chci úplně pořád využívat plastovou. Uvažovala jsem třeba nad jednou od Hydrapaku, která je složitelná do kapsy a to se mi moc líbilo, jen bych chtěla, aby šla dobře čistit. Máte zkušenosti? Oblíbený typ láhve? 
- Jídlo do krabiček. Pokud mám čas, energii a chuť, tak se snažím co nejvíc vařit a připravovat jídlo do práce doma. Připadá mi to některé dny až jako nadlidský úkol a tak sklouznu k raw tyčince, nebo nakoupeným slaným věcem. 
- Využívat znovupoužitelné pytlíky. Ty, které mám na nákup, tak zároveň používám třeba na sušenky nebo krekry do práce, ovoce, zeleninu. Vyhýbám se použití sáčku zuby nehty. 
- Odmítat brčka. Nosit si svoje kovové, bambusové když ho opravdu potřebujete, ale dá se i bez něj. Je to jen o zvyku.
- Nebrat si tašky v obchodech. Přece nepotřebujete na tu jednu malou věc nebo na krabici s botama ještě igelitku.
- Když už je potřeba použít jednorázové nádobí, tak se přiklonit ke kompostovatelné alternativě.
- Třídit odpad. Skvělé video tady.
- Omezit nakupování ve fast foodech. Vyvarovat se alobalům, plastu, sáčkům, fóliím. Víc přemýšlet nad jídlem, které si na den připravím/nakoupím.
- Když už něco nakupuju, tak beru sklo, které se dá využívat k nákupům v bezobalu, ale můžete v něm nosit oběd nebo do něj cokoli zavařit a skladování je v takových nádobách přehledné a zároveň uzavřené.
- Nekupovat konzervy, když to není nutné. Suché luštěniny vychází cenově daleko levněji, jen je potřeba si je namočit a uvařit. A když už jo, tak se dají třídit do kovů.
- Kupovat to co opravdu potřebuju/sním. Zminimalizovat food waste, který vzniká v každé domácnosti. I já se to teprve učím a snažím se přijít na to co a jak spotřebovat.
- Recyklace - oblečení, přešívání, využití na hadry. To stejné třeba s krabicemi, do kterých se dá znovu a znovu balit.
- Kupovat férové oblečení, secondhandy jsou skvělá alternativa, pokud nemáte peníze na investici. radši míň a kvalitní, než moc a vyrobené převážně z polyesteru. Sledujte materiály.
- Omezit nakupování přes internet, když je to možné.


Kosmetika/drogerie

- Kupuju a používám jen tuhý šampon a mýdlo. Před pár měsíci bych se popsala jako závislá na sprchových gelech a tenhle status se mi povedlo během pár týdnů změnit a vůbec to není tak špatné. Tuhý šampon je někdy větší investice, třeba do Lush šampuku, ale za mě můžu potvrdit, že se vyplatí. Můj mi vydržel 4 měsíce a to si umývám vlasy 2x - 3x do týdne. Konkrétně Seanik úplně na jedničku, jen teda ze začátku byly vlasy beznadějně mastné, ale poměrně rychle si zvykly a já jsem nemohla být spokojenější. 
- Eko žiletka od Preserve. Samozřejmě nejlepší je kovová, která vydrží opravdu věčnost, ale na tu si já netroufnu. Takže alternativa z recyklovaných kelímků od jogurtů je zatím to, co mě baví a vyhovuje. 
- Kalíšek. Bezkonkurenční věc a řekla bych, že i ta nejlepší na kterou jsem díky zero waste narazila. Musíte se s ním sžít, ale po pár měsících ho vidím jako nejlepší volbu v životě. Ušetří mi spoustu peněz a navíc je daleko pohodlnější a zdravější.
- Látkové odličovací tampony. Já jsem si svoje doma ušila ze zbytků bavlněných látek, jednoduše je použiju jako klasické a následně vyperu a vysuším. Pokud nejste šikovné nebo nevybavené šicím strojem, tak na econea.cz se dají sehnat v setu. 
- Dřevěný hřeben byla jedna z prvních věcí, kterou jsem si v rámci "less waste" pořídila. Kromě toho, že je daleko šetrnější k planetě, bytelnější, tak je i zdravější pro vaše vlasy a pokožku. Protože maz zůstává ve dřevě a česáním se přirozeně vrací do vlasů. Není to tak, že byste měli okamžitě úplně mastnou hlavu, ale spíš je udržuje po celé délce. 
- Bambusový kartáček na zuby s bambusovým obalem. Pro mě nová věc, kterou jsem si za měsíc naprosto oblíbila. Bála jsem se plesnivění kartáčku a možného rozkládání při vlhkosti, ale zbytečně. Naprosto mi vyhovuje a dokonce tvarem je mi příjemnější, než kterýkoli Curaprox. (Mám Humblebrush). Jelikož jsem ten typ člověka, který se často přesouvá a cestuje z místa na místo, tak je pouzdro na kartáček nutnost. Všechny plastové co jsme doma měli byly bez jakékoli dírky - tím pádem bez větrání. Ale teď jsem náhodou narazila na obal z bambusu a je to rozhodně něco co mi chybělo. Konečně mi netrčí kartáček jen tak z batohu a nesbírá všechno okolo. 
- Papírové vatové tyčinky. Nejsou úplně zero waste, ale rozhodně mi to připadá jako ekologičtější varianta a pro mě možná taková přestupní stanice před jinou možností. Tyto jednoduše nemají plastovou tyčinky, ale papírovou. Připomíná mi to některé tyčinky od lízátek, když jsem byla malá. 
- Domácí kosmetika. V této kategorii zatím vůbec nepůsobím. Jediné s čím mám zkušenost je deodorant, ale koupený. Obsahoval kokosák, bambucké máslo, sodu a esenci. Moc mě bavil v zimě, v létě ani tak ne. Většinou jsem ho měla plnou tašku/batoh. Co je mi sympatické je třeba domácí suchý šampon tady. 
- Eko drogerie bezobalu. Je něco co se mi moc líbí a je do budoucích měsíců mým cílem, jelikož u nás ve městě se nově otevřel bezobalový obchod s touto možností. Kde nakupovat

- Zero waste potřeby/eko drogerie a kosmetika
 • Econea.cz - všechno ohledně zelenější planety a zero waste
 • Biooo.cz - hlavně na kosmetiku a eko drogerii
 • Fler.cz - látkové udržitelné věci
 • Ekokoza. cz - suroviy na výrobu domácí drogerie a kosmetika
 • Lush.cz - nahatá kosmetika
- Potraviny
 • Bezobalu
 • Zdravá výživa - alternativa k bezobalu, pokud ve vašem městě není a taky alternativa k supermarketu, nejlepší varianta jak nakoupit i kosmetiku nebo drogerii bez objednávání přes internet a tím pádem snížení obalového materiálu (i když třeba v econea se znovu používají krabice a obaly) 
 • Zelenina/ovoce - za mě Lidl, protože je tam na výběr hodně českých a lokálních surovin, zároveň často zavítám do běžné zeleniny (ze začátku jsem se bála reakcí na moje pytlíky, ale i když jsem byla středem pozornosti, tak to nikdy nikomu nevadilo)
 • Ostatní - Když si doma vařím snažím se o veganskou alternativu, každopádně nejsem stoprocentní. Líbí se mi, že se doma s mamkou shodneme na tom, že kupujeme vajíčka od chovatelů, stejně tak sýry. Bohužel ne vždy.Co nezvládám

Teď upřímně z mé strany. To všechno co jsem napsala je růžová představ, kterou bych chtěla jako realitu, ale ani já nejsem dokonalá a je potřeba si to uvědomit.
- Kupuju si věci v plastu do práce na svačinu. I když se horlivě snažím péct a chystat, tak jsou dny, kdy je mi na zbláznění.
- Čas od času se podílím na nákupu masa, což bohužel vždycky znamená sáček. (sama si ho nikdy nekupuju)
- Stále používáme balenou klasickou drogerii, i když asi 80% už je ekologická, tak je stále balená. Ráda bych ve svém používala minimum. Ideálně sodu, citron, ocet, domácí prací prášek a podobně.
- Kupuju si rostlinná mléka. Ne moc, ale kupuju.
- Dekorativní kosmetiku mám obalovou a asi budu mít ještě dlouho.
- Objednávám si věci z internetu. 
- Nakupuju jídlo v obalech. Protože bez toho bych se momentálně zbláznila.
- Sem tam si koupíme (hlavně při cestování) velkou petku. To momentálně netuším jak řešit. 


Doufám, že vám to alespoň trochu pomohlo se zorientovat, nebo se dozvědět cokoli nového, co vám třeba ulehčí život a zároveň pomůže planetě. A pamatujte, že nic není dokonalé. Nehoňte se za tím, neznechuťte si to, dělej to věci s nadšením. 

Komentáře

 1. Ahoj, děkuji moc za krásný článek, přesně něco takoveho jsem teď potebovala. Chtěla jsem se zeptat, když si kupuješ ovoce nebo zeleninu tak je davas do látkového pytlíku? A není problém pak u vazeni? Není to pak těžší? Moc si cením kolonky toho co nezvladáš ..to si myslím je moc supr ukázat �� . Dřív jsem se do vseho poustela po hlavě a pak jsem to neukočirovala ����.

  OdpovědětVymazat
 2. Já je většinou kupuju do těch lehčích, které mám umíte ze záclony, ty váží fakt málo a nevadí mi to. Je pravda, ze ty resacky jsou těžší a bytelnější. Problém to není, ale přidá to cca 40 gramu. Což jsem při koupi přes net nevěděla, ale asi mi to tolik nevadí :) je to na každém, ale lepší je za mě ušít z lehkého materiálu. Dekuju za odezvu, jsem moc rada, ze to pomohlo, přesně v to jsem doufala, když jsem zkoušela a psala :)

  OdpovědětVymazat
 3. supr tipy :) ja se o to momentalne snazim, ale musim rict, ze fakt hromada veci se mi zatim nedari. kazdopadne treba kalisek zvladam 100procentne a je to uplne supr vec :)
  Sarushef blog

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky