A co když zůstanu?

Tak schválně, kdy jste si začali sami sebe vážit? Já jsem sama sebe nikdy nedokázala zastavit, natož tak říct si v čem vynikám nad ostatní. Snažila jsem se vyhovět všem ve všem, můj názor pro mě neměl hodnotu, jen jsem se urputně snažila vyhovět ostatním. V hlavě mi běželo jen to, že když je udělám šťastným, tak budu i já. Ono to tak funguje, ale jen u správných lidí. U těch, u kterých cítíte, že se vám vynaložená energie vrací zpátky. Ale i přes to je tolik důležité zastavit se ve chvílích kdy už je to moc. Uvědomuju si ty chvíle úplně přesně, ale až teď zpětně. Seděla jsem hodiny nad učením, pořad dokola ho opakovala, můj mozek hlásil, že zítra už nebude čas, že musím ještě hodinu. Uvnitř jsem byla vyčerpaná, bolela mě hlava, točilo se mi všechno okolo, začalo se mi špatně dýchat, píchat u srdce, byla jsem tak dezorientovaná, že mě do nemocnice museli odvézt, doslova. Myslela jsem si, že mám infarkt, nebo jsem se minimálně zbláznila. Ani jedno. Z této situace jsem se nepoučila, teda ne v tu dobu. Až mě to překvapuje, protože jsem teda byla pěkně ustrašená. Byla to jen jedna ze stovek, které následovaly. 


Ještě poměrně nedávno jsem se takhle dusila. Když už toho bylo moc, udělala jsem největší rozhodnutí na které nikdy nezapomenu. Poprvé si sama řekla co nechci. Byla jsem nešťastná, protože práce, kterou jsem dělala mě nebavila, což se normálně stává. Pro mě bylo tenkrát odejít selháních, i když mi bylo jasné, že to musí přijít. Tak dlouho rozhodnutí nemělo prioritu, že jednoho dne jsem tam nebyla schopná přijít. Doplazila jsem se už s neschopenkou a slzama v očích. V tu chvíli ze mě vypadlo úplně všechno, i když to nebyly momenty naplněné štěstím, tak na ten pocit klidu a objetí uvnitř nikdy nezapomenu.  I když jsem se zpětně pár dní styděla, že jsem brečela. Teď to vnímám jako jednu z nejlepších věcí uplynulého roku. 

Ale v září jsem nakonec neskončila, zůstala jsem dál. To všechno, co se stalo posílilo moji citovou vazbu. Byla jsem tolik překvapená jak mnozí pozitivně reagovali až mě to zahltilo. Chodila jsem na půl úvazku a trápila se dál, dál dávala šance, snila o tom, že třeba jednou mi bude taky život dávat smysl. Byl to začarovaný kruh, ze kterého mi nešlo vystrčit ani prst na noze. Ve chvíli jsem si uvědomila, že tohle neustojím a spadnu, pokud nevylezu ven. Tak jsem vyskočila pro sebe, pro tu druhou půlku, která stála venku. Objala jsem se a slíbila si, že se dál trápit nebudu. 

Dalo mi to všechno co jsem potřebovala, stejně tak jsem se já snažila dát všechno ze sebe. Přestala jsem se podceňovat, říkat si, že na to nemám, že nejsou jiné možnosti. Místo toho jsem si otevřela oči dokořán, pochválila se a v duchu přeříkala v čem jsem dobrá a co mě baví. Otevřela si v hlavě všechny své sny a představila si co všechno bych mohla dělat. 

Často mě připadaly pocity, že nikde nic lepšího není a že když odejdu bude to ostuda. Světě div se, není. Konečně vím, že nemusím zůstat na rodné hroudě a můžu zkoušet, můžu nabídnout to všechno co umím a můžu se učit novým věcem. Od mala v sobě mám chtíč vidět ve věcech smysl, dělat co mě naplňuje, pomáhat, tvořit, rozvíjet - zkrátka nestagnovat. Sice teď netuším co bude, ale cítím a věřím své intuici, že dělám správně. Naslouchat a nechat si poradit je důležité, ale rozhodnout se svým srdcem je často důležitější. A proto, jestli se cítíte svazováni čímkoli, nebo máte nějaký problém udělejte tu potřebnou změnu, samo se to nikdy neudělá. Já jsem tolik ráda, že i tohle byla součást meho života. Vyzkoušela jsem si pár věcí, které mě opravdu bavili, vylezla ze své komforní zóny a dala tomu všemu šanci. A to se počítá. Zkuste si sem tam říct v čem jste dobří, pochválit se, zamyslet se jestli děláte to co má smysl. Já věřím, že nemusím celý život chodit do práce, která mě nenaplňuje a tak hledám dál, i když to úplně jednoduché nebude.

Komentáře

  1. KONEČNĚ jsem sem zavítala a čtu tvé řádky. ♥ ♥ ♥ Máš v sobě obrovskou sílu a jsem ráda, že ji předáváš dál tím, že píšeš o vlastních bojích. Přeji ti krásný nový rok plný nových zážitků a co nejkrásnějších pocitů - tvoř, miluj, žij. ♥ ♥ ♥

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky